Here are the Ocean & Monmouth County School Board Election Races | #Education

School Board races are imperative to the decisions made in our school districts in the short-term and the long-term.

It’s another important reason to get out and vote each November.

For 2021, here are the local school board races taking shape in Ocean and Monmouth Counties.

OCEAN COUNTY SCHOOL BOARD RACES

Barnegat Member of the Board of Education, 3-year term (Vote For 3):

One Barnegat Together: Bruno Iamonte, Bonnie Levy, Regina Tarnowski.

Putting Education First: Justin Deemer.

Building Tomorrow’s Leaders: Lauren Washburn.

Progress For Education: George Fedorczyk, Jr.

Educationally Fiscally Responsible: Scott Sarno, John Murrin, Chris Velders

Tina Rose Yuli

Bring Dodgeball Back: Andrew Gibson.

Bay Head Member of the Board of Education, 3-year term (Vote For Two):

Sandra Antognoli, Eric Pritchard.

Beach Haven Member of the Board of Education, 3-year term (Vote For One):

Caroline F. Labin.

Berkeley (Central Regional) Member of the Board of Education, 3-year term (Vote For Two):

Honesty Integrity Safety: Al Aires, George Dohn.

Supporting Parental Choice: Merissa Borawski, Heather Koenig.

Berkeley (Central Regional) Member of the Board of Education, Unexpired 1-year term (Vote For One):

Honesty Integrity Safety: Edward F. Cammarato.

Berkeley Township (Local) Member of the Board of Education, 3-year term (Vote For Three):

Building Berkeley’s Future: Douglas Bowens, Anne Marie Trethaway, John MacMoyle.

Berkeley Township (Local) Member of the Board of Education, Unexpired 1-year term (Vote For One):

Building Berkeley’s Future: James P. Coffey.

Brick Township Member of the Board of Education, 3-year term (Vote For Three):

Walter F. Campbell.

Believe in Brick: Stephanie Wohlrab, Victoria Pakala, Nicole Siebert.

For Our Future: Frances DiBenedictis.

Eagleswood (Pinelands Regional) Member of the Board of Education, 3-year term (Vote For One):

Steven Halford, Lisa Betty.

Eagleswood (Local) Member of the Board of Education, 3-year term (Vote For One):

Judith L. Blight.

Island Heights (Central Regional) Member of the Board of Education, 3-year term (Vote For One):

Susan D. Cowdrick.

Island Heights (Local) Member of the Board of Education, 3-year term (Vote For Three):

A. Robert King, Kristofor Sabey.

Local School Pride: Brooke Kelly-Smith.

Jackson Township Member of the Board of Education, 3-year term (Vote For Three):

Teamwork, Commitment, Excellence: Tina M. Kas, Erica Osmond, John Spalthoff.

Megan Gardella.

Moms for Jackson: Akxsi Keegan, Jessica Edwards.

Gus for Us: Gustavo“Gus”Acevedo.

Integrity, Accountability, Dedication: Giuseppe Palmeri.

Tzvi Herman.

Jackson Township Member of the Board of Education, Unexpired 1-year term (Vote For One):

Teamwork, Commitment, Excellence: Allison Barocas.

Taxes, Curriculum, Spending: BonnieSue Rosenwald.

Lacey Township Member of the Board Of Education, 3-year term (Vote For Two):

Students Always First!!!: Harold (Skip) Peters.

Integrity Accountability Transparency: Amanda Buron.

Putting Students First: Salvatore Armato.

Lakehurst Member of the Board of Education, 3-year term (Vote For Two):

Deborah Pease, James Malden.

Lakewood Township Member fo the Board of Education, 3-year term (Vote For Three):

Keep Lakewood Great: Chanina Nakdimen, Moshe Bender, Heriberto Rodriguez

Lavallette Member of the Board of Education, 3-year term (Vote For Two):

Elizabeth D’Aloisio, Mike Valeri.

Little Egg Harbor (Pinelands Regional) Member of the Board of Education, 3-year term (Vote For One):

For the Kids: Maddalena Schemichen, Scott G. Ruch.

Better Together: Shannon Zimmerman, Jeff Bonicky.

Family, School Choice: Marianna Jodice.

Little Egg Harbor (Local) Member of the Board of Education, 3-year term (Vote For Three):

For Our Children!: Deborah Giannuzzi.

All About Kids!!!: Jonathon Zimmerman.

Accountability & Achievement: Howard Berry, Laura Erber, Pamela Zeleznok.

Long Beach (LBI Cons) Member of the Board of Education, 3-year term (Vote For Two):

Experienced-Educational-Leadership: David S. McWilliam.

Education Community Leadership: Colette Southwick, Colleen Conway.

Manchester Member of the Board of Education, 3-year term (Vote For Two):

Education Is Key: George J. Cervenak, III.

Achieving Excellence Together: Nicole Sahlin.

Putting Students First: Sasiya O. Omilanowicz.

For Our Children: Mike Kelliher.

Ocean Gate (Local) Member of the Board of Education, 3-year term (Vote For Two):

Children First Always: Daniel Fleming.

Always Ocean Gate: Michael Passeri.

Ocean Township Member of the Board of Education, 3-year term (Vote For Two):

Evelyn “Sue”McDowell.

Neighbor, Educator, Informed: Brian D. Tart.

Plumsted Member of the Board of Education, 3-year term (Vote For Three):

Integrity Transparency Compassion: Vincent Giardina, Ashley Raywood, Justin Goodman.

Point Pleasant Borough Member of the Board of Education, 3-year term (Vote For Three):

All Children Matter: John Florio.

Christine Newitts.

Teachers That’s Game: Peter Hetzel.

William M. Munn, Jr., Lawrence Williams, Kenneth Polakowski.

Moms for Schools: Dawn Coughlan, Emily Seim, Katharine Vaccarella.

Point Pleasant Beach Member of the Board of Education, 3-year term (Vote For Two):

Children First: Elizabeth Boyle.

John Durante.

Energy Excellence Experience: James W. Ireland, Stacey McGlinchy.

Seaside Heights (Local) Member of the Board of Education, 3-year term (Vote For One):

Leadership Through Change: Peter James Smith.

Ronald Diehm.

Seaside Park (Local) Member of Board of Education, 3-year term (Vote For Two):

June Korzeneski.

Transparency for All: Michelle L. Miller.

South Toms River (Toms River Regional) Member of the Board of Education, 3-year term (Vote For One):

Children First: Anna Polozzo.

Voice for Change: Mary Guarin.

Stafford (Southern Regional) Member of the Board of Education, 3-year term (Vote For Three):

Scott J. Waters, Steven Berkheiser, Keith Weidenhof.

Stafford (Local) Member of the Board of Education, 3-year term (Vote For Three):

Keeping Students First: Tammy Wagner, Matthew Regulski, Taylor Brennan.

Stafford (Local) Member of the Board of Education, Unexpired 1-year term (Vote For One):

Keeping Students First: Kevin J. Cooney.

Surf City (LBI Cons) Member of the Board of Education, 3-year term (Vote For One):

Kristy Raber.

Toms River (Toms River Regional) Member of the Board of Education, 3-year term (Vote For Two):

Leadership Experience Values: Joseph Nardini, Antonio Ellis.

Voice for Change: Lynn R. O’Toole, George M. Lobman.

Students Strength Service: Jennifer Howe.

Accountability for Kids: Anthony Melisi.

For The Kids: Rachel Remelgado.

Tuckerton (Local) Member of the Board of Education, 3-year term (Vote For Three):

Renee J. Gioiello.

MONMOUTH COUNTY BOARD OF EDUCATION RACES

Aberdeen Township – Matawan Aberdeen Regional Board of Education, Full Term (Vote For Two):

Parents Who Lead: Dianna Pell, Joy Przywara.

Support Our Students: John “Jack” Montone, Lisa Cashin.

Allenhurst Board of Education, Full Term (Vote For Two):

Katherine Horowitz, Michelle Rogers.

Asbury Park Board of Education, Full Term (Vote For Three):

Moving Ahead Together: Kenneth Saunders, Jr., Jessie M. Ricks, Ladina Alls.

Atlantic Highlands Board of Education, Full Term (Vote For Three):

Karin Masina, Allison Tancini Jacobs.

Avon Board of Education, Full-Term, (Vote For Two):

Judie Saunders, Meghan Rehbein, William L. Bing.

Belmar Board of Education, Full-Term (Vote For Three):

Our Kids First: Erika Salgado

Michele Lomas

Bradley Beach Board of Education, Full-Term (Vote For Three):

Elizabeth J. Franks, Felicia Sacci, Bridget Devane.

Brielle Board of Education, Full-Term (Vote For Three):

Sarah McDevitt, Joseph Milancewich, Juliana Rieth.

Colts Neck Township Board of Education, Full-Term (Vote For Three):

Alison De Noia.

Common Sense Advocate: Brenna Dillon.

Amy Dimes, Kevin O’Connor.

Borough of Deal Board of Education, Full-Term (Vote For Two):

Michael Sorrentino, Morris Sutton.

Eatontown Borough – Monmouth Regional High School Board of Education, Full-Term (Vote For One):

Anthony Gaetano.

Eatontown Board of Education, Full-Term (Vote For Three):

Jennifer Kopach, Maysee Y. Jacobs, Deidre Seaman, Jacqueline Maguire.

Englishtown Borough – Freehold Regional High School District Board of Education Representing Manalapan Township, Full-Term (Vote For One):

For The Kids: Jamie Bruno.

Adam S. Weiss.

Manalapan-Englishtown Board of Education, Full-Term (Vote For One):

Jesse Tossetti.

Fair Haven Borough – Rumson-Fair Haven Regional High School Board of Education, Full-Term (Vote For Two):

Brian J. Leddin.

Dedicated Leader: Suzanne McCabe.

Sarah Maris, Jennifer Halcrow.

Fair Haven Board of Education, Full-Term (Vote For Three):

Equality Transparency Growth: Michelle L. Buckley.

Lindsay Bruno, Kristina Bade, Geri Albin Pagano.

Farmingdale Borough – Freehold Regional High School District Board of Education Representing Howell Township, Full-Term (Vote For One):

Dedicated Compassionate Educator: Peter J. Bruno.

Farmingdale Borough Board of Education, Full-Term (Vote For Two):

No Personal Agenda: William Shaffer.

Freehold Borough – Freehold Regional High School Board of Education, Representing Freehold Borough, Full-Term (Vote For One):

Harold “Heshy” Moses.

Freehold Borough Board of Education, Full-Term (Vote For Three):

Paul Jensen, Carrie Conger, Marin K. De Leon.

Freehold Township Board of Education, Full-Term (Vote For Three):

Frank Brooks, James A. Gresavage, Renata Brand.

Valuing Quality Education: Renee D. Pepia.

Students First Always: Neil D. Garguilo.

Kids Come first: Mary Cozzolino, Kerry Vendittoli, Jennifer Ruhl.

Hazlet Township Board of Education, Full-Term (Vote For Three):

David Nathan Bibb, Dara Retig, George Theis.

4R Children’s Future: Jennifer Allgeier, Cindy Davis, Debra Wickenhauser.

William J. Kolibas, Jr., Steven Grossman.

Hazlet Township Board of Education, Unexpired 1year-Term (Vote For One):

David E. Asfour.

Highlands Borough – Henry Hudson Regional School District Board of Education, Two-Year Unexpired Term (Vote For One):

Tracy Mulvaney.

Highlands Board of Education, Full-Term (Vote For Three):

Robyn Sanfratello, Regina Melnyk, Irene Campbell, Serena Jerinsky.

Holmdel Township Board of Education, Full-Term (Vote For Three):

Terence M. Wall.

Better Holmdel Education: Surekha Collur, Kimberly Tuccillo, Weiping Wang.

Enriching Educational Experiences: Jill Perez, Kristy O’Connor.

Howell Township – Freehold Regional High School District Board of Education Representing Howell Township, Full-Term (Vote For One):

Dedicated Compassionate Educator: Peter J. Bruno.

Howell Township Board of Education, Full-Term (Vote For Three):

Stephen M. Levine, Jennifer Okerson, MaryRose Malley.

Interlaken Borough Board of Education, Full-Term (Vote For Two):

Linda W. Abrams, Ryan Ludwig.

Keansburg Board of Education, Full-Term (Vote For Three):

Matthew Kitchen, Gregory J. Siciliano, Tarin T. Varvar.

Patricia Menture-Frizell, Emily Frizell, Matthew Moro.

Keyport Borough Board of Education, Full-Term (Vote For Three):

Keep Moving Forward: Laura Abrahamsen.

Passion For Education: Donna J. Spangler.

Re-elect Experienced Educator: Joseph J. Stahley.

Keyport Borough Board of Education, 2-year unexpired term (Vote For One):

Caitlin Cunningham, Cathleen Reilly.

Lake Como Board of Education, Full-Term (Vote For Two):

BethAnn Witte.

Little Silver Borough – Red Bank Regional High School Board of Education, Full-Term (Vote For One):

Honesty Integrity Policy: Eugene J. Koster, Jr..

Committed. Engaged. Parent.: Tara Gibb.

Little Silver Board of Education, Full-Term (Vote For Two):

Stronger Brighter Future: Alicia Aninowsky.

Ellen Tizio.

Excellence in Education: Kathryn Galbavy.

Loch Arbour Village – Village of Loch Arbour Board of Education, Full-Term (Vote For Two):

Catherine Cunniff.

Long Branch Board of Education, Full-Term (Vote For Three):

Joseph M. Ferraina, Maria Teresa Benosky.

Building The Future: Violeta Peters, Caroline Bennett.

Manalapan Township – Freehold Regional High School District Board of Education Representing Manalapan Township, Full-Term (Vote For One):

For The Kids: Jamie Bruno.

Adam S. Weiss.

Manalapan-Englishtown Board of Education, Full-Term (Vote For Two):

Stacey Einziger.

Integrity, Honesty, Responsibility: David Ferber.

Brian Graime, Christy Minetello, Joanne A. Schechter.

Manasquan Board of Education, Full-Term (Vote For Three):

Donna Bossone, Martin J. Burns, Alexis Pollock.

Marlboro Township Board of Education, Full-Term (Vote For Three):

Aldo Patruno.

Angelo Del Giudice.

Paul Ferland, Sean McCauley, Elizabeth Sugarman.

Lawrence Kathleen.

Amster Valentina Mendez.

Christina Russotto.

Marlboro Township Board of Education, Two year unexpired term (Vote For One):

Jessica Piernik, Debra Venedam.

Matawan-Aberdeen Regional Board of Education, Full-Term (Vote For One):

Students First: Katie Feiles.

Shari Whalen.

Middletown Township Board of Education, Full-Term (Vote For Three):

Joan Minnuies.

Putting Children First: Kate Farley, Jaime Sanacore.

Deborah Wright.

Millstone Township Board of Education, Full-Term (Vote For Three):

Deborah Riley.

Theodore Filis.

Christine Reese, Angela Munoz.

Monmouth Beach Board of Education, Full-Term (Vote For Three):

Vincent Sasso, Melanie Andrews, Karen Dolan.

Neptune City Board of Education, Full-Term (Vote For Three):

Michele McGuigan, Drisana Lashley, Christina Mordaunt.

Neptune Township Board of Education, Full-Term (Vote For Three):

Neptune’s Own: Jerome M. Hubbard, Sheila B. Jones, Tu’Jaim Berry.

Tavia Robinson, Jessie Thompson, Kym Hoffman.

Ocean Township – Township of Ocean Board of Education, Full-Term (Vote For Three):

Experience Matters: Irene Gilman, Denise Parlamas, Steven Clayton.

Helena M. Peppe, John McCarthy.

Oceanport Borough – Shore Regional High School Board of Education, Full-Term (Vote For One):

Thomas Welsh.

Oceanport Borough – Shore Regional High School Board of Education, Two Year Unexpired-Term (Vote For One):

Steven S. Briskey.

Oceanport Board of Education, Full-Term (Vote For Three):

Putting Students First: Daniel Peltz, Patrick McSorley, Samantha D’Andrea.

Oceanport Board of Education, Two Year Unexpired-Term (Vote For One):

Putting Students First: Neal Usatin.

Red Bank Borough – Red Bank Regional High School Board of Education, Full-Term (Vote For One):

Re-Elect Proven Leadership: Patrick Noble.

Red Bank Regional High School Board of Education, One Year Unexpired Term (Vote For One:

Red Bank Borough Board of Education, Full-Term (Vote For Three):

Dominic KalorinFrederick J. StoneAnn Roseman

Dominic Kalorin, Frederick J. Stone, Ann Roseman.

Rumson-Fair Haven Regional High School Board of Education, Full-Term (Vote For One):

Robert S. Morris,
Joseph T. Kenney, Jr..

Rumson Borough Board of Education, Full-Term (Vote For Three):

Charles “Chuck” Jones, Linda James Smith, Mia Choate, James McManus.

Sea Bright Borough – Shore Regional High School Board of Education, Full-Term (Vote For One):

Elizabeth DeGiulio.

Oceanport Board of Education, Full-Term (Vote For Three):

Putting Students First: Daniel Peltz, Patrick McSorley, Samantha D’Andrea.

Oceanport Board of Education, Two-Year Unexpired Term (Vote For One):

Putting Students First: Neal Usatin.

Sea Girt Board of Education, Full-Term (Vote For One):

Brendan O’Reilly.

Shrewsbury Borough – Red Bank Regional High School Board of Education, Full-Term (Vote For One):

Randy Mendelson.

Shrewsbury Borough Board of Education, Full-Term (Vote For Three): 

Pamela Hemel, David Ngo.

Spring Lake Borough Board of Education, Full-Term (Vote For Two):

Noelle M. Giblin, Karen Matuch.

Spring Lake Heights Board of Education, Full-Term (Vote For Two):

Anthony W. Carnahan, Eric Bennett, Kara C. Matunas.

Children Matter Most: Robert F. Phillips.

Tinton Falls Borough – Monmouth Regional High School Board of Education, Full-Term (Vote For Two):

Joseph Bruccoleri, Jonathan Cohen.

Tinton Falls Schools Board of Education, Full-Term (Vote For Three):

Francesco Lomangino.

Responsibility, Integrity, Experience: Toni Ann Alfano, Lora Smith-Staines, Natalie S. Watson.

Michele Ruscavage.

Union Beach Board of Education, Full-Term (Vote For Three):

Adam H. Sampson, Virginia A. Schellato.

Upper Freehold Regional Board of Education, Full-Term (Vote For Three):

Stacey L. Blecher, Howard Krieger.

Dedicated, Experienced, Responsible: Brett Williams.

Passionate, Advocate, Visionary: Marisa Felice-Makar.

Freedom and Excellence: Daniel Glenn Bruggers.

Wall Township Board of Education, Full-Term (Vote For Three):

Adam Nasr.

West Long Branch Borough – Shore Regional High School Board of Education, Full-Term (Vote For Three):

Michael Waters, Christine R. Haney.

West Long Branch Borough Board of Education, Full-Term (Vote For Three):

Joanna Sisk, Mary E. Orendorff-Gassman, Rose Scullion.




Source by [author_name]